NARODOWE CZYTANIE

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowe Czytanie. Jest to już 9 odsłona Narodowego Czytania organizowanego przez Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą była Balladyna, dramat Juliusza Słowackiego – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Balladyna, a raczej Balladina – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf (rękopis autorski) najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. O najwcześniejszych losach rękopisu informuje notatka właściciela: Rękopism własnoręczny Słowackiego darowany przez niego przyjacielowi jego panu Józefowi Reitzenheimowi, a przez tego mnie, w Paryżu w kwietniu 1874. St. Tarnowski.

 

Biblioteka Narodowa kupiła rękopis od Zdzisława Tarnowskiego, bratanka Stanisława, w 1937 roku.

Rękopis Juliusza Słowackiego można zobaczyć w bibliotece cyfrowej POLONA.

Organizatorzy: nauczyciele poloniści, nauczyciel bibliotekarz