Szkoła Podstawowa Nr 11 w Rzeszowie

im. gen. Stanisława Maczka w Rzeszowie

„Cesarzowa Sissi – mit a rzeczywistość” – warsztaty w Bibliotece Austriackiej UR

W dniu 29 stycznia 2019 r. uczniowie klasy 7C z Pania mgr Lidią Kmak wzięli udział w warsztatach pt. „Cesarzowa Sissi – mit a rzeczywistość”, które odbyły się Bibliotece Austriackiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach,  księżniczka Bawarii (Herzogin in Bayern) cesarzowa Austrii      i królowa Węgier od 1854 jako żona cesarza Franciszka Józefa I. Znana również jako Sissi, bądź Sisi, jak od najmłodszych lat nazywali ją przyjaciele i rodzina. Pełne tragicznych wydarzeń życie i wyjątkowa uroda uczyniły ją bohaterką kultury popularnej, czego dowodem są liczne filmy traktujące o jej losach. Pani        dr Ewa Cwanek- Florek dostarczyła nam mnóstwo ciekawostek na temat cesarzowej Sissi. Sisi uwielbiała fiołki w każdej formie – jako kwiat, składnik wody do twarzy, czy kandyzowanego w formie słodyczy. Mordercze diety wyszczuplające nadwyrężały  jej zdrowie; mając 1,72 m wzrostu ważyła zaledwie 46 kg! Miała piękne, bujne i długie po ziemię włosy, do których mycia zatrudniano cały sztab ludzi, cała „ operacja” trwała cały dzień a zużywano do niej  m. in. 12 jajek. Pod koniec zajęć nasza wiedza została sprawdzona w quizie tematycznym, najlepsi zostali nagrodzeni. Ciekawym akcentem była nauka podstawowego kroku tańca jakim jest Walc Wiedeński. 

„Cesarzowa Sissi – mit a rzeczywistość” – warsztaty w Bibliotece Austriackiej UR
Przewiń na górę
ttttt Skip to content