Szkoła Podstawowa Nr 11 w Rzeszowie

im. gen. Stanisława Maczka w Rzeszowie

„Śladami Ignacego” 2024

 

Styczniowe zajęcia „Śladami Ignacego” znowu okazały się bardzo pasjonujące.  Tym razem naszą uwagę przyciągnęła energia Słońca i wody.

Poznaliśmy historię wykorzystania energii wodnej – koło młyńskie. Dowiedzieliśmy się kiedy powstały i jak funkcjonują nowoczesne elektrownie wodne oraz ich typy. Wykonaliśmy mini turbinę jako przykład wykorzystania potencjału energetycznego wody. Obserwowaliśmy jak korkowa turbina zaczyna obracać się w wyniku polewania jej wodą. Zaprojektowaliśmy własną elektrownię wodną wcielając się w architektów takiego obiektu.

Energia Słońca dostarczyła ciekawych spostrzeżeń przy omawianiu zamiany energii słonecznej w prąd. Wykonaliśmy doświadczenie pt. „najcieplejszy kolor i słoneczna mikrofalówka”.

Dowiedzieliśmy się czym są kolektory słoneczne i jak działają panele fotowoltaiczne. Ciekawostką były informacje na temat perowskitów i ich wykorzystaniu w energetyce. Dowiedzieliśmy się, że polscy inżynierowie pracują nad technologią ich szerszego zastosowania do produkcji nowoczesnych paneli fotowoltaicznych.

Zajęcia z wykorzystania energii wody i Słońca to bardzo pasjonujące zagadnienia, które zainspirowały naszych młodych odkrywców do dalszego zgłębiania wiedzy
o odnawianych źródłach energii.

Lidia Biskup

opiekun koła naukowego

”Śladami Ignacego”

 

„Śladami Ignacego” 2024
Przewiń na górę
ttttt Skip to content